ZŠ a MŠ Dolní Poustevna, příspěvková organizace
Tyršova 302, 40782 Dolní Poustevna
11.03.2019

Dne 7. 3. 2019 se konalo další kolo soutěže DUHA. Tentokrát nás přivítala Základní škola Velký Šenov a soutěž se zaměřila na talent našich žáků v oblastech HV, VV, PČ- keramika. Naší školu reprezentovali žáci 7. třídy: Adéla Bryndová- výroba srdce pro maminku z hlíny, Anička Tran-kreslení pastelem, Karin Gruntorádová, Anna Kramerová, Hana Nghiemová, Anna Stárková a Alex Danč- hudební část soutěže.…

Zobrazit celý článek


07.03.2019

V úterý 5. března 2019 se sedm žáků třetí třídy převléklo do masek a vypravilo se do Sebnitz – užít si část masopustního veselí  se svými  vrstevníky v německé škole. Své jazykové znalosti prokázali všichni zúčastnění žáci, kteří v českoněmeckých skupinách vytvořili velký plakát, kde přiřadili české i německé texty k obrázkům masek. Ochutnávka ovocné boule a masopustního koblížku vytvořila příjemn…

Zobrazit celý článek


Přežil jsem Drážďany

15.02.2019 13:02

Titulek, který nese i příběh místního obyvatele Jaroslava Ondráčka, který zpracovali žáci osmé třídy v projektu neziskové organizace Post Bellum, Příběhy našich sousedů. Měli za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o událostech v jejich životě, které zásadně zasáhly a ovlivnily jejich osudy.

 Od září do února tým osmáků ve složení Linda Luu Nguyen Thuy, Natálie Karpíšková, Radana Sádovská, Šárka Sádovská, Vojtěch Vaxmanský zpracovával vzpomínky pana Jaroslava Ondráčka z Dolní Poustevny. Z jeho poutavého vyprávění o svém životě vybrali pravděpodobně nejsilnější vzpomínku na rok 1945, kdy britsko-americké letectvo bombardovalo ve dnech  13. -  15. února hlavní město Saska Drážďany. Jeho rodné město.

Výsledek své práce prezentovali dne 14. 2. 2019 v Krásné Lípě, kde se konala slavnostní premiéra dokumentů a reportáží, které natočily a zpracovaly týmy ze základních škol Šluknovska. Hosty byly pamětníci, zástupci Post Bella, představitelé měst, senátor Zbyněk Linhart, zástupci škol a rodiče. Porotou byly vyhlášeny i tři nejlépe zpracované příběhy. „Náš“ příběh se umístil na krásném třetím místě.

Poděkování patří paní Lucii Syrovátkové, koordinátorce projektu pro Šluknovsko, vedení města za finanční podporu, bez které bychom se projektu nemohli zúčastnit, Lucii Englerové za zprostředkování rozhovoru s panem Ondráčkem a v neposlední řadě panu Ondráčkovi za ochotu podělit se o své vzpomínky.

Příběh pana Ondráčka a více o celém projektu naleznete na www.pribehynasichsousedu.cz.

Bc. Dana Tobišková

Fotogalerie:

Starší články

 

NAHORU TISK

 Stránky byly vytvořeny v rámci
projektu PROPOJENÁ ŠKOLA
Realizátor projektu