ZŠ a MŠ Dolní Poustevna, příspěvková organizace
Tyršova 302, 40782 Dolní Poustevna
26.05.2019

Dne 23. 5. 2019 se uskutečnila již čtvrtá sportovní olympiáda mateřských škol Šluknovského výběžku, která se konala v Jiříkově. Sportovního klání se zúčastnilo celkem jedenáct mateřských škol. Každou z nich zastupovalo desetičlenné družstvo většinou předškoláků. Olympiáda byla tradičně zahájena olympijským pochodem a slavnostních zapálením ohně. Sportovci soutěžili v 8 disciplínách – hod do dálky,…

Zobrazit celý článek


24.05.2019

V rámci výuky předmětu Finanční gramotnost se dne 7. 5. 2019 konala ve škole beseda s finančním poradcem, která měla vycházejícím žákům přiblížit finanční svět a pomoci se orientovat na finančním trhu. Žáci byli seznámeni s praktickými životními situacemi, kdy se člověku vyplatilo znát své finanční možnosti a limity. Byly jim nabídnuty rady, kde hledat odbornou pomoc a na koho se v případě finanč…

Zobrazit celý článek


Přežil jsem Drážďany

15.02.2019 13:02

Titulek, který nese i příběh místního obyvatele Jaroslava Ondráčka, který zpracovali žáci osmé třídy v projektu neziskové organizace Post Bellum, Příběhy našich sousedů. Měli za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument o událostech v jejich životě, které zásadně zasáhly a ovlivnily jejich osudy.

 Od září do února tým osmáků ve složení Linda Luu Nguyen Thuy, Natálie Karpíšková, Radana Sádovská, Šárka Sádovská, Vojtěch Vaxmanský zpracovával vzpomínky pana Jaroslava Ondráčka z Dolní Poustevny. Z jeho poutavého vyprávění o svém životě vybrali pravděpodobně nejsilnější vzpomínku na rok 1945, kdy britsko-americké letectvo bombardovalo ve dnech  13. -  15. února hlavní město Saska Drážďany. Jeho rodné město.

Výsledek své práce prezentovali dne 14. 2. 2019 v Krásné Lípě, kde se konala slavnostní premiéra dokumentů a reportáží, které natočily a zpracovaly týmy ze základních škol Šluknovska. Hosty byly pamětníci, zástupci Post Bella, představitelé měst, senátor Zbyněk Linhart, zástupci škol a rodiče. Porotou byly vyhlášeny i tři nejlépe zpracované příběhy. „Náš“ příběh se umístil na krásném třetím místě.

Poděkování patří paní Lucii Syrovátkové, koordinátorce projektu pro Šluknovsko, vedení města za finanční podporu, bez které bychom se projektu nemohli zúčastnit, Lucii Englerové za zprostředkování rozhovoru s panem Ondráčkem a v neposlední řadě panu Ondráčkovi za ochotu podělit se o své vzpomínky.

Příběh pana Ondráčka a více o celém projektu naleznete na www.pribehynasichsousedu.cz.

Bc. Dana Tobišková

Fotogalerie:

Starší články

 

NAHORU TISK

 Stránky byly vytvořeny v rámci
projektu PROPOJENÁ ŠKOLA
Realizátor projektu